Didžiausi vasarinio peršalimo kaltininkai

Vasara nuostabus, bet trumpas metas pasinaudoti šilumos teikiamomis pramogomis. Taigi, vaikai skuba kiek įmanoma ilgiau pasimėgauti žaidimais saulėje, maudynėmis upėje ar jūroje, pasmaguriauti įvairių skonių ledų. Bet karštas oras savaime neapsaugo nuo peršalimų, todėl vaikas gali susirgti ir vasarą, o sėdėti namuose kamuojamam pakilusios temperatūros ir gerti vaistus, kai kiti mėgaujasi vasaros malonumais, labai apmaudu.

Šaltuoju metų laiku peršąlame dėl šalto oro, o vasarą susergame dėl per didelių temperatūros kontrastų. Karštą dieną lauke jaučiamės kaip saunoje, o natūralus troškimas greičiau atvėsti dažnai susargdina. Todėl ir kaitinant saulei nedera pamiršti apie pavojus, dėl kurių užpuola ligos.

Kondicionieriai

Šiandien tai nėra prabanga, o gana įprastas daiktas namuose, bet pernelyg pažeminę oro temperatūrą ir mes, ir vaikai rizikuojame peršalti ar susirgti net plaučių uždegimu. Norint išvengti peršalimo ligų, reikia atsiminti, kad temperatūra kambaryje neturėtų būti daugiau kaip 6 – 8 laipsniais žemesnė negu lauke. Nedera būti prie pat oro kondicionieriaus, kad oro srovė pūstų tiesiai į nugarą ar veidą. Neturėtume pamiršti ir apie paties įrenginio priežiūrą, jį reikia valyti, esant reikalui pakeisti filtrus, kitaip jis gali būti alerginių ir infekcinių ligų kaltininkas.

Kondicionierius gelbsti nuo kaitros taip pat ir saulės įkaitintame automobilyje, bet reikia vengti labai žemos temperatūros ir šaltas oras neturi pūsti stipriai ir tiesiai į veidą.

Ledai ir šaltas vanduo

Kamuojamiems karščio norisi kuo greičiau atsivėsinti, ir daugelis vaikų neapsikentę tai daro pernelyg drastiškai. Puola gaivintis vandeniu iš šaldytuvo arba godžiai valgyti ledus didžiuliais kąsniais. O tada pradeda skaudėti gerklę, atsiranda nemalonūs pojūčiai nosiaryklėje, pakyla temperatūra. Kad taip neatsitiktų, rekomenduojama gerti kambario temperatūros vandenį. Karštu oru vaikui nepatariama duoti stipriai saldintų ar gazuotų gėrimų. Pagrindinis gėrimas turėtų būti mineralinis ar geriamasis vanduo.

Ledus reikia valgyti pamažu, juos laižant. Neduokite vaikui ledų, kai jis sukaitęs ir suprakaitavęs, juo labiau, kad troškulio ledai nenumalšins, o jų suvalgęs sušilęs vaikas gali susirgti, pavyzdžiui, ūminiu tonzilitu (angina).

Maudynės

Pliuškendamiesi jūroje ar upėje vaikai dažnai praranda laiko pojūtį ir patys neišlipa iš vandens net ir tada, kai ima drebėti nuo šalčio. Nepaisant norų, mažas vaikas neturėtų maudytis ilgiau kaip 10 minučių, o po maudynių jį reikia nusausinti ir perrengti sausais drabužiais. Vaikams patariama maudytis ne žemesnėje nei 20 laipsnių vandens temperatūroje.

Netinkama apranga

Puiki apranga dienos karštyje marškinėliai, puskelnės, lengvutė suknelė. Deja, vasaros oras dažnai keičiasi: vakare gali atslinkti debesys, atnešdami gūsingą vėją ir stiprų lietų. Kad vaikas nesušlaptų ir apsaugotumėte jį nuo peršalimo, nešiokitės lengvą striukę arba kompaktišką lietpaltį.

Kaip nesusirgti?

Drastiški temperatūrų skirtumai organizmą veikia kaip stresas ir jis nespėja prisitaikyti. Karščio lauke ir kondicionuojamų patalpų temperatūrų skirtumai, per ilgos maudynės ar ledinio vandens stiklinė gali sugadinti vaikui vasarą ir atostogas tėvams. Kad taip nenutiktų, laikykitės paprastų rekomendacijų.

– Karštomis vasaros dienomis palaikykite ne žemesnę kaip 21–22 laipsniai kambario temperatūrą.
– Neduokite vaikui per šaltų gėrimų.
– Venkite skersvėjų ir staigių temperatūros svyravimų.
– Neleiskite saulėje įkaitusiam vaikui šokti į šaltą jūros ar ežero vandenį, pirmiausia jis turi atvėsti pavėsyje.
– Mažylis neturi ištisai mirkti vandenyje ir būti su šlapiais drabužiais.
– Nešiokitės skėtį ir papildomus drabužius šaltesniam orui.
– Duokite vaikui daugiau skysčių, racionaliai maitinkite, tegu jis valgo daugiau vaisių, uogų ir daržovių, turinčių imunitetą stiprinančių vitaminų ir mineralų.

Vasarinio peršalimo gydymas

Vasariniai peršalimai pavojingi dar ir tuo, kad, nepaisant palankių oro sąlygų, jie sukelia komplikacijas, tokias kaip pneumonija, sinusitas, vidurinės ausies uždegimas.

Žinoma, vasarą vaikui apmaudu leisti laiką kambaryje, tačiau kvėpavimo takų ligas sukeliantys virusai, deja, nepaiso mūsų norų, o nesilaikant tinkamo režimo sparčiau vystosi infekcijos. Todėl gydantis vasarinį peršalimą svarbus mažesnis fizinis aktyvumas ir namų režimas.

Kita problema, su kuria susiduria vasarą susirgęs vaikas, yra būtinybė gerti daug šiltų gėrimų. Karščiuojantis vaikas netenka nemažai vandens, o skystis padeda pašalinti iš organizmo virusų ir bakterijų išskiriamus toksinus. Bet šaltuoju metų laiku geriamus šiltus skysčius vasarą galima pakeisti kambario temperatūros gėrimais.

Sergančiam vaikui reikalingas grynas oras, todėl vėdinkite kambarį, bet jeigu sudarote skersvėjį, vaiko tuo metu ten neturi būti. Nekarščiuojančiam ligoniukui naudinga pasivaikščioti lauke – tik ne per didžiausius karščius, o ryte arba vakare.

Kad vaiko peršalimas neužkluptų jūsų nepasirengusių, vykdami savaitgaliui į sodybą ar atostogauti, nepamirškite į kelionės vaistinėlę įsidėti vaikiškų preparatų nuo slogos, gerklės skausmo ir temperatūros.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook